Hakimi manque le penalty alors que l’Afrique du Sud élimine le Maroc de la Coupe d’Afrique des Nations


# Hakimi fallit në penallti ndërsa Afrika e Jugut e lë jashtë Marokos nga Kupa e Kombeve
31 janar 2024
Bafana Bafana tani do të përballet me Cape Verde në çerekfinalet.
Afrimi i Afrikës së Jugut me Marrakech. – Achraf Hakimi ka humbur një penallti për Marokun para se ata të thuhej në 10 lojtarë kur Sofyan Amrabat u dërgua jashtë. – Teboho Mokoena më pas ka shënuar golin e dytë të Bafana Bafana në kohën e ndalesës me një goditje të shkëlqyer të lirë. Achraf Hakimi humbi një penallti të rëndësishme vonë, ndërsa Maroko, e vlerësuar shumë, u bë ofruesja e fundit e rëndë e Kupës së Afrikës së Kombeve të hënën, duke pësuar një humbje prej 2-0 ndaj Afrikës së Jugut në 16-in e fundit. Evidence Makgopa i dha Afrikës së Jugut avantazhin pak para oresë së njëmbëdhjetë në qytetin bregdetar ivoarjan të San-Pedro, por Maroko pati mundësinë të barazonte pesë minuta para fundit nga pika e penalltisë. Ylli i Paris Saint-Germain Hakimi shpërtheu mundësinë, dërguar përmbys dorëheqjen dhe mbi, para se mosha e tyre të shtongohej pasi Sofyan Amrabat u dërgua jashtë në kohën e ndalesës dhe Teboho Mokoena shënoi golin e dytë i Afrikës së Jugut nga goditja e lirë e rezultatit. Bafana Bafana shkojnë në çerekfinale të dielën në Yamoussokro kundër ‘Cape Verde’ të vogël, që kanë qenë një prej surprizave të turneut deri më tani. Përfaqësueshja me 8 lojtarë nga klub i përparuar i vendit, Mamelodi Sundowns në formacionin tyre fillues, mori avantazhin në minutën e 57. Megjithatë, një skuadër Maroko e cila kishte munguar Hakim Ziyech dhe Sofiane Boufal për shkak të dëmtimit, u dhanë një mundësi të shkëlqyer për të barazuar vonë. Ata kërkuan me zë të lartë një penallti kur një goditje nga afër nga Ayoub El Kaabi u rrëzua në krahun e mbrojtësit të Afrikës së Jugut, Mothobi Mvala. Arbitri Sudan i ka shlyer fillimisht kërkesat e tyre për penallti para se të vendoste penaltsinë pasi ishte thirrur për t’u shqyrtuar ngjarja. Maroko më pas u thuhej në 10 lojtarë në minutën e dytë të kohës së ndalesës pasi Amrabat i Manchester United u shkarkua për një kundër-ataku si lojtari i fundit ndaj Mokoena që sulmonte drejt zonës së penalltisë. Amrabat fillimisht kishte marrë një karton të dytë të verdhë, një dënim që u ndryshua në një të kuq nëse pas një shqyrtimi. Mokoena i shkëlqyer, një prej kontingjentit të Sundowns, më pas e shndërroi goditjen e lirë të rezultuar për të përfunduar Marokon një herë e mirë për të gjithë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *